/ / / ul. Dojazd 16A/ 33-100 Tarnów/ Telefon: +48 14 657 20 21/ e-mail: biuro@hymon.pl

Nowy program rządowy – Mój Prąd. Do wzięcia 5 tys. zł na panele PV

Rząd przeznaczy 1 mld zł na nowy program „Mój Prąd”, który ma być skierowany do gospodarstw domowych – poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej.

Według rządu, program przyczyni się do powstania około 200 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy wytwórczej rzędu 1000 MW. Prosumenckich instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest już około 65 tys.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas prezentacji programu, że wsparcie ma odpowiadać wymaganiom polityki klimatyczno-energetycznej oraz globalnym zobowiązaniom zawartym w Porozumieniu Paryskim.

-  Chcemy, żeby energia oparta na PV rozwijała się w dwucyfrowym tempie – dodał Premier Morawiecki.

Program „Mój Prąd” ma być realizowany przez struktury Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk, maksymalne wsparcie dla jednego gospodarstwa domowego to 5 tys. zł, ale nie więcej niż 50% kosztów budowy takiej instalacji.

- Taka instalacja kosztuje 15-18 tys. zł, zatem 5 tys. to wsparcie bardzo znaczące - oświadczył na konferencji Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Programem zostaną objęte instalacje o mocy od 2 do 10 kW, jednakże by otrzymać dofinansowanie, instalacja fotowoltaiczna nie może być zakończona w dniu ogłoszenia konkursu, ale na dzień składania wniosku, musi być skończona.

Warunkiem uzyskania wsparcia będzie potwierdzenie od operatora sieci dystrybucyjnej o zamontowaniu licznika dwukierunkowego, którego zadaniem jest rozliczanie energii pobranej, jak i oddanej do sieci energetycznej.

przez operatora sieci dystrybucyjnej specjalnego licznika dwukierunkowego, który umożliwia rozliczanie zarówno pobranej, jak i oddanej do sieci energii.

O przyznaniu dotacji ma decydować kolejność zgłoszeń, aż do wyczerpania limitu 1 mld zł, czyli około 200 tys. prosumentów będzie mogło otrzymać wsparcie - dodał minister Tchórzewski.

Dodatkowo, oprócz wsparcia, prosument będzie mógł skorzystać z obowiązującej od początku 2019 r. ulgi w PIT, jednakże obejmie ona jedynie wydatki poniesione poza dotacją.